Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach
W skład biblioteki wchodzą:
-
Biblioteka Publiczna w Chorzelach,
-
filia dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach,
-
filie biblioteczne z czytelnią w:
-
Krukowie,
-
Zarębach,
-
Duczyminie,
|
Adres:
ul. Ogrodowa 7
06-330 Chorzele
Telefon
(29) 751 50 05
e-mail:
library_chorzele1@wp.pl
|
Dyrektor:
Jolanta Drejka
|
Na terenie gminy Chorzele funkcjonuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wraz a 3 filiami (Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach, Filia Biblioteczna w Duczyminie, Filia Biblioteczna w Zarębach, Filia Biblioteczna w Krukowie).
MGBP w Chorzelach jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej całej gminy poprzez gromadzenie, opracowanie i udostępniania źródeł i zasobów wiedzy. Naszym celem jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnianie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury. Przede wszystkim staramy się, żeby nasze biblioteki były przyjaznym miejscem spotkań nie tylko czytelników ale też miejscem dla rozwoju zainteresowań, prezentacji twórczości artystycznej, edukacji, doradztwa.
W 2013 roku było zarejestrowanych 1242 osoby, a odwiedziło biblioteki 11.167 osób.
Odwiedzający nas czytelnicy wypożyczyli rocznie 16.897 książek.
Z Internetu skorzystało ponad 4000 osób.
W 2008 roku przybyło do MGBP i Filii Bibliotecznych z zakupu ze środków organizatora 148 wol. za kwotę 3.000 zł, oraz 429 wol. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kwotę 10.000 zł.
Każdy użytkownik biblioteki może w naszych placówkach miło spędzić czas, korzystając ze zbiorów, szukając informacji lub uczestnicząc w imprezach kulturalnych.
PROPONUJEMY:
-
wypożyczanie książek, czasopism i regionaliów;
-
korzystanie z materiałów informacyjnych, m.in .zestawień bibliograficznych, elektronicznych źródeł informacji;
-
możliwość zamawiania książek telefonicznie i pocztą elektroniczną;
-
bezpłatny dostęp do Internetu;
-
udostępnianie zebranych w księgozbiorze podręcznym encyklopedii, słowników i informatorów, zgromadzonych materiałów i kartotek, m.in. dokumentów życia społecznego, kartoteki regionalnej;
-
pomoc w odnalezieniu książek na interesujący Cię temat, w gromadzeniu materiałów do prac i referatów;
-
możliwość kserowania materiałów.
DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO-EDUKACYJNA
-
spotkania autorskie z pisarzami i poetami;
-
spotkania i prelekcje z regionalistami, podróżnikami, aktorami;
-
wystawy prezentujące osiągnięcia lokalnych artystów, hobbystów;
-
wieczory literackie;
-
zajęcia wakacyjne dla dzieci;
-
wycieczki i lekcje biblioteczne;
-
konkursy literackie i plastyczne.
MGBP
w Chorzelach
|
Filia dla Dzieci i Młodzieży
|
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
|
8ºº - 18ºº
8ºº - 18ºº
8ºº - 18ºº
8ºº - 18ºº
8ºº - 18ºº
8ºº - 14ºº
|
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
|
10ºº -16ºº
9ºº - 17ºº
9ºº - 17ºº
9ºº - 17ºº
9ºº - 17ºº
8ºº - 16ºº
|
Filia Biblioteczna w Duczyminie
|
Filia Biblioteczna w Krukowie
|
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
|
10ºº - 16ºº
10ºº - 16ºº
10ºº - 16ºº 1200 - 1800
10ºº - 16ºº
|
Środa Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela
|
1100 - 1600 1200 - 1700 11ºº - 19ºº
12ºº - 20ºº
16ºº - 20ºº
|
Filia Biblioteczna w Zarębach
|
|
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
|
9ºº - 17ºº
9ºº - 17ºº 900 - 1700
9ºº - 18ºº
9ºº - 16ºº
|
|
KRÓTKA HISTORIA BIBLIOTEKI
-
1948 - w lutym powołano Miejską Bibliotekę Publiczną, która mieściła się w budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Księgozbiór to kilkadziesiąt książek zgromadzonych w szafie, przysłanych jako tzw. komplety ruchome przez Powiatową Bibliotekę Publiczną.
-
1952 - od 15 lutego pracę w bibliotece rozpoczyna Bronisława Gadomska(Bagińska), która pracuje w tej placówce do 1991r.
-
1953 - MBP liczy 3,5 tys. woluminów. Jednak wciąż nie posiada własnego lokalu, przenoszona jest do różnych ciasnych pomieszczeń. Biblioteka spełnia rolę placówki koordynującej życie kulturalno- oświatowe lokalnego środowiska.
-
1958 - przy bibliotece rozpoczyna pracę dziecięcy zespół czytelniczy, zaczyna także działać teatrzyk kukiełkowy.
-
1965 - warunki lokalowe ulegają poprawie, to wynajęto 2 pomiszczenia o pow. 40M²
w Domu Parafialnym. B. Gadomska propaguje czytelnictwo i bibliotekę przez audycje w miejskim radiowęźle.
-
1975 - 1 czerwca wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju MBP zostaje przekształcona w Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Przydziela się jej nowe zadania i obowiązki w postaci przejęcia nadzoru i opieki nad 3 Filiami Bibliotecznymi: w Krzynowłodze Wielkiej, Duczyminie i Zdziwóju Starym. Dołączony zostaje księgozbiór Gromadzkiej Biblioteki Publicznej z Rembielina dzięki któremu biblioteka liczy ponad 13 tys. woluminów. Pozyskano też dla biblioteki pracownika na ryczałt. Przy placówce pracuje systematycznie zespół recytatorski. Składający się z młodzieży szkół średnich. W latach 60-70 tych na spotkaniach autorskich bywali m.in. Halina Rudnicka, Andrzej Przypkowski, Stanisława Flereszowa- Muszkat, Adam Bahdaj, Edward Kupiszewski, Henryk Syska. Prowadzona jest współpraca ze szkołami, ośrodkiem "Nowoczesna Gospodyni" i MGOK-iem. Brano udział m.in. w Obchodach Kurpiowskich Dni Literatury.
-
1976 - od czerwca pod opiekę biblioteki dołączają Filie Biblioteczne w Zarębach
i Łazie.
-
1981 - MGBP zostaje przeniesiona do murowanego, skanalizowanego i centralnie ogrzewanego budynku przy ul. Zduńskiej 35.
-
1984 - Księgozbiór dla dzieci i młodzieży przeniesiono do budynku przy ul. Zarębskiej otwierając Filię dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach. Zatrudniono 3 osoby
z wykształceniem bibliotekarskim. Zaczęto zwiększać liczbę katalogów i kartotek.
-
1985 - zostaje otwarta Filia Biblioteczna w Krukowie jako 7 placówka w sieci bibliotek MGBP w Chorzelach. Istnieją również punkty biblioteczne.
-
1988 - 23 maja odbywa się 40-lecie działalności biblioteki w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.
-
1989 - rozpoczęto kapitalny remont budynku biblioteki połączony z jednoczesną jego rozbudową oraz remont budynku gospodarczego z przeznaczeniem dla Filii dla Dzieci
i Młodzieży.
-
1990 - jesienią biblioteki przeprowadzono do wyremontowanych budynków.
-
1991 - Dyrektor biblioteki B. Gadomska odchodzi na emeryturę. Dyrektorem biblioteki zostaje Agnieszka Młynarska.
-
1992 - 1 września decyzją Rady Gminy następuje połączenie Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ośrodek Upowszechniania Kultury, którego Dyrektorem z konkursu zostaje Dariusz Rosiński. Następuje redukowanie etatów do 1/2 i 3/4 etatu oraz likwidacja Filii Bibliotecznych
w Łazie i Zdziwóju Starym. Spada ilość zakupowanych książek i czasopism. Biblioteka nie ma stanowiska dyrektora. Po obchodach 450 lecia Chorzel - 23-25 X.1992r., biblioteka prowadzi sprzedaż książek R. Waleszczaka -"Chorzele- zarys dziejów".
-
1998 - 17 czerwca zorganizowano w sali byłego kina dużą uroczystość z okazji 50- lecia istnienia Biblioteki Publicznej. W latach 90-tych odbywa się współpraca ze szkołami, organizuje się wycieczki do bibliotek, lekcje biblioteczne i konkursy, szczególnie w tej dziedzinie wyróżnia się Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach.
-
1999 - 1 lipca Dyrektorem OUK wybranym w drodze konkursu zostaje Zofia Rzeszot- Filipowicz. Biblioteka pomaga w zorganizowaniu festynów i konkursów, prowadzi sprzedaż cegiełek na zakup książek. Filie biblioteczne na wsiach otwarte są
w weekendy.
-
1999 - w związku z reformą administracyjną kraju i likwidacją województwa ostrołęckiego kończy się współpraca z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Ostrołęce i biblioteka przechodzi pod opiekę merytoryczną Biblioteki Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.
-
2003 - 10 czerwca- biblioteka zaczyna prowadzić usługi "ksero".
-
2005 - 11 lutego- w ramach programu" IKONKA" Ministerstwa Nauki i Informatyzacji biblioteka zostaje wyposażona w 3 komputery wraz z oprogramowaniem i dostępem do internetu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa",przyznaje dotacje na zakup nowości wydawniczych.
-
2006- od 01 stycznia Dyrektorem OUK zostaje Janusz Nidzgorski.
-
2009 - od 01 czerwca na mocy Uchwały Rady Miejskiej w Chorzelach dokonuje się podziału Ośrodka Upowszechniania Kultury na - Ośrodek Upowszechniania Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Dyrektorem MGBP zostaje Jolanta Drejka.